Kaş Kaldırma Estetiği

Yüz gençleştirmede önemli noktalardan birisi de kaşların pozisyonudur. Zamanla olan hacim azalması ve yerçekiminin etkisiyle kaşlar biraz daha aşağıya doğru kayarak hem normalden daha yorgun görüntüye sebep olur hem de üst göz kapaklarına binen yükü arttırarak durumu daha da kötüleştirebilirler.

Üst göz kapağında fazlalık şikayetiyle başvuran hastaların hemen hepsinde kaşların pozisyonunun ve şeklinin iyi değerlendirilmesi gerekir. Bu değerlendirme sırasında kadın-erkek farkı da gözetilmelidir. Genel olarak erkeklerde kaş daha düz ve göz küresinin tavanındaki kemik yapı hizasında yerleşmekte iken, kadınlarda daha kavislidir ve bu kemiğin yaklaşık 1 cm üzerinde yerleşir.

Normal yerleşimli bir kaş yapısı kişiyi daha genç göstereceği gibi üst göz kapağında olan yükü de azaltacaktır. Kaş kaldırma ameliyatı küçük bir kesi ile saçlı derinin içinden yapılabilir. Uygun hastalarda endoskopik kaş kaldırma ameliyatı da mümkündür.Kaş kaldırma endoskopik ameliyatı izsiz ameliyat olarak bilinir.

Ameliyat yaklaşık 1 saat sürmektedir. Lokal anesteziyle olabileceği gibi genel anesteziyle de uygulanabilir.  Saçlı deriden girilerek alın bölgesinin yatay çizgileri hastanın ihtiyacına göre düzeltilir ve kaşa istenen şekil verilebilir. Endoskopik kaş kaldırma (izsiz) yönteminde saçlı deri içinde yapılan iz yerine özel aletlerin geçebileceği yollar açılır ve bu aletlerle gereken müdahaleler yapılır.

Ameliyat sonrası iyileşme yaklaşık 1 hafta sürmektedir. Biraz morarma ve şişlik olabilir, şişlikler üst göz kapağında da hissedilebilir. Dikişler 1 hafta sonra alınır. Hastalar eğer arzu ederse 2 günden sonra makyaj yapabilirler.