Yüz Germe

Geçen yıllar bize yeni anıları, ailemize katılan yeni bireyleri, başarıları, ve mutluluğu getirebilir. Ancak yüzümüzde yıllar ile oluşan değişiklikler malesef zamanın bize kazandırdığı en güzel detaylar olmayabilir. Güneşin zararlı etkileri, yer çekimi ve genetik özelliklerimiz bir araya geldiğinde yüzümüzde kırışıklıklar, sarkmalar ve fzlalıklar oluşabilmektedir.

Elmacık kemiklerimiz ve çene çizgimiz daha az belirgin olur ve üzerindeki deri aşağı doğru sarkarak yüzümüzde oluklar oluşmasına sebep olabilir. Bu durum bizim dışarıdan olduğumuzdan daha ileri yaşlı, yorgun ve ifadesiz görünmemize sebep olabilir.

Günümüzde yılların yüzümüzde yarattığı bu değişimler yüz germe, bilinen diğer adı ile ritidektomi operasyonu ile düzeltilebilmektedir.

Bu cerrahinin uygulanması yüz anatomisinin iyi bilinmesi ve değerlendirilmesini gerektirdiği kadar önemli miktarda deneyim gerektirir. Yüz ifadesini bozmadan saatin geriye döndürülmesi ancak ve ancak hastanın doğal yüz anatomisinin ait olduğu yere konması ile mimkündür.

Her yüz kendine has olduğu kadar her yüz germe operasyonu da kendine hastır. Burada hasta ile yapılacak yüz yüze değerlendirmede yapılacak muayene, hasta şikayetlerinin dinlenmesi, hasta fotoğrafları üzerinden hedeflerin belirlenmesi,  ve tüm bunların hastanın cilt yapısı, yüz anatomisi, yaşı ve sosyal alışkanlıkları çerçevesinde değerlendirilmesi önemlidir.

Operayon genellikle genel anestezi altında yapılır. Dikiş yerleri doğal saç çizgisi ve kulak arkası hizzasına gizlenir. Yüz germe esnasında estetik görünümü optimize etmek için gereken yerlerden fazla yağ dokusu ve deri çıkarılabilir.

Operasyon sonrasında hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir ve bir ila iki hafta içerisinde sosyal yaşama dönebilir. Yüz germe operayonu, yılların yüzümüz üzerindeki geri dönüşümsüz etkilerini tersine çevirmenin en etkili yollarından biridir. Eğer siz de yüz germe operasyonu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize aşağıdaki linkten ulaşablirisiniz.

İple Yüz Germe

Thread lifting, altın örgü, ip askı, örümcek ağı gibi çeşitli farklı isimlerle bilinen bu teknik cilt altında geçirilen ve cildi farklı mekanizmalarla tutan iplerle uygulanır. Bu ipler ameliyatlarda da kullanılan eriyebilen maddelerden yapılmıştır. Farklı olarak çeşitli çentikler, spiraller veya konilerle cildi gerildiği noktada tutarlar. Aynı zamanda bu iplerin zamanla erimesiyle cilt altı kollajen yapımı uyarılır.

Uygulama lokal anestezi altında yapılır. Hangi tip ip kullanılacağı ve nerelerden geçirileceği işlem öncesi belirlenmelidir. Her ipin farklı tekniği vardır temelde yapılan cilt altında ipin istenilen noktaya ulaştırılmasıdır.

Lokal anestezi uygulandığı için ağrısızdır, yaklaşık 45 dk surer. Hafif morarma ve şişlik olabilir. Uygulama sonrası yüz hareketlerine dikkat etmek gerekir. Buz uygulaması işlem sonrası kontrolde etkilidir.

Etkisi hemen sonra fark edilir ayrıca 3 hf- 3-ay süresinde de etkisi artar.