Liposakşın (Liposuction) Yağ Aldırma Ameliyatı

Liposakşın, vücudun çeşitli bölgelerinde birikmiş yağ kümelerinin alınması işlemine verilen isimdir. İyi bir liposakşın adayı, normal beden kitle endeksine sahip olmasına rağmen, bölgesel olarak yağlanmasından şikayeti olan kişidir.  Liposakşın ameliyatı işlemi zayıflama amacıyla yapılmaz ama zayıflamaya da yardımcı olabilir.

Liposakşın işleminde küçük bir cilt kesisinden yağ alınacak bölgeye kanül adı verilen bir alet ilerletilir. Kanülün ucu özel bir vakum cihazına bağlıdır. Yağın alınması planlanan bölgede kanül ilerletilerek yağ dokusu parçalara ayrılır ve vakum yardımı ile alınır.

Liposakşın işlemi uygulanan bölgenin büyüklüğüne göre 1 saatten  bir kaç saate kadar değişebilmektedir.

İşlem gerekli bazı enerji bazlı sistemlerle de yapılabilir. Piyasada lazer liposakşın, lazer lipoliz, vaser, ultrason destekli liposakşın, radyofrekans destekli liposakşın gibi liposakşın çeşitleri bilinmektedir. Bunlarda yapılan işlem enerji bazlı sistemlerle combine edilir hedef aynıdır.

Enerji bazlı sistemlerin birbirine avantaj ve dezavantajları vardır, deri sarkıklığını azaltmak daha fazla yağ almak daha define bir vücut elde etmek mümkündür. Klinik pratiğimde uygun hastada lazer, vaser cihazlarını kullanmaktayım.

Operasyon genellikle genel anestezi eşliğinde yapılmakta ve çoğunlukla hastalarımız ertesi gün taburcu olmaktadır. Liposakşın ameliyat sonrası 3-4 hafta süre ile yağ alınan bölgeye özel bir elastik bandaj veya korse uygulaması yapılır. Liposakşın iyileşme süresi operasyon yapılan bölgenin büyüklüğüne gore 3-4 gün ile 1 hafta kadardır. Bu süre zarfında hasta sosyal yaşamına dönebilir. Operasyonun ugulandığı bölgedeki şişlik ve morluklar cildin iyileşme karakterine gore 1-2 hafta ile 1 ay zarfında iyileşmektedirler.