Terleme Botoksu
Terleme Botoksu
Kaz Ayakları Botoksu
Kaz Ayakları Botoksu
Kaş Kaldırma Botoksu
Kaş Kaldırma Botoksu
Alın Botoksu
Alın Botoksu
Dudak Botoksu
Dudak Botoksu
Migren Botoksu
Migren Botoksu
Botun Botoksu
Boyun Botoksu
Burun Botoksu
Burun Botoksu

Botoks

Botolinum toksin uygulamaları halk arasındaki bilinen adı ile botoks dünya çapında en sık uygulanan estetik işlemdir. Botoks aslında kullanılan ilaçların bir tanesinin jenerik ismidir.  Türkiye’de satışta bulunan Botox ve Dysport isminde iki ilaç vardır. Bu ilaçlar clostridium botolinum isimli bakteriden elde edilen bir toksini içerirler. Bu toksin kas-sinir ileti mekanizmasını bozarlar ve böylece kasların kasılmasını engellerler. Kas kasılması engellenince bu sebeple oluşan çizgiler oluşmaz veya belirginlikleri azalır. Bu çizgiler arasında alın ortasındaki dik çizgiler, kaz ayağı çizgileri, alındaki yatay çizgiler, burun sırtındaki çizgiler ve dudak üstündeki çizgiler örnek gösterilebilir.

Botoks ile ilgili sıkça sorulan sorular

Botoks herkese uygulanabilir mi?

Hamileler, emzirenler, kas-sinir sistemi hastalığı olanlarda kullanılmaz. Bazı hastalıklar ve ilaç kullanımı sorgulanmalıdır. Bunun dışında tüm hastalarda oldukça güvenli olduğu gösterilmiştir.

Uygulama açısından Yaz-kış fark eder mi ?

Fark etmez fakat genel olarak yaz döneminde etkisinin daha kısa olduğu gözlemlenmiştir

Migrenim var, botoks fayda eder mi?

Migren hastalığının tam olarak neden kaynaklandığı henüz belirlenmemiş olmasına rağmen, başka nedenlerle botoks yaptıran hastalarda migren ataklarının azaldığı tespit edilmiştir. Bu nedenle bazı tetik noktaları belirlenmiş ve botoks uygulaması bu bölgelere yapılmaktadır.

Etkisi ne kadar sürer?

Botoks ve dysport ilaçlarının etki süreleri hastadan hastaya uygulanan zamana göre değişmekle beraber ortalama 4 aydır. Daha uzun olabileceği gibi daha kısa da olabilir.

Ne zaman etki başlayacak?

İlaçlar uygulandıktan sonra etki 2-3 gün içinde başlar ve etkinin oturması yaklaşık 10 gün sürer.

Botoks yaptırdım fakat 1,5 ay sonra kaşlarımı hafifçe kaldırabiliyorum?

Evet olabilir, bu ilaçların etkileri ya tam ya hiç şeklinde değildir. Vücut kas sinir iletisini yeniledikçe ilaçların etkileri yavaş yavaş ortadan kalkar. Yani uygulamadan 2 hafta sonra örneğin ilacın etkisi 100% iken zamanla azalır. Mesela 2 ay sonra 60% olabilir.

Yılda kaç kez botoks yaptırmalıyım?

Yılda 3 kez ilaç yaptırmak kasların kasılmasını engellemek ve çizgilerin derinleşmesi açısından idealdir. Daha fazla yapılması ilacın o kişiye özel etkinliği açısından önerilmez.

Düzenli yaptırsam etkisi artar mı?

Kullanılmayan kaslar zamanla atrofiye uğrar yani kuvvetleri azalır bu nedenle düzenli kullanımın etki süresini uzattığı gözlemlenmiştir.

Geçen sefer yapılan ilaç mor renkliydi? Bu neden beyaz?

Türkiye’de şu anda kullanımda olan 2 preparat vardır. Bir tanesi botox bir tanesi ise dysport

Uygulamadan sonra nelere dikkat etmeliyim?

Uygulama sonrası en çok dikkat etmemiz gereken konu ilacın yayılmamasıdır. Sadece yapıldığı kasa etki etmesi istenir bu nedenle ovalama, masaj, aşırı sıcak ortamlar ve ağır sporlardan kaçınmak gerekir.