Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi uygulaması çeşitli farklı amaca hizmet eden ilaçların tek tek veya birleştirilerek cildin içine veya hemen altına enjekte edilmesi şeklinde yapılan bir tedavidir. Özellikle kuruma incelme gevşeme canlılığını yitirme gibi cilt problemlerinde, ince kırışıklıklarda, saç dökülmelerinde, bölgesel yağlanmada, yara izlerinde kullanılmaktadır.

Bu sorunlar için kullanılan krem veya merhemler cildin altına nüfus etmekte zorlanır. Mezoterapi uygulamasıyla cildin temeli olan orta ve alt tabakaları hedef alınır. Bu tabaka kan damarları, sinir uçları ve kollajen ve elastin lifleri gibi temel taşlardan oluşur. Bu yapıların uyarılması ve vitamin mineral ve gerekli maddelerin direk bu bölgeye enjekte edilmesi ile bu dokular uyarılır.

Kullanılacak maddelerin veya ilaç karışımlarının cinsi hastanın şikayetlerine göre belirlenir. 10-15 gün aralarla hastanın şikayetinin derecesine göre 4-6 seans uygulanabilir.

Uygulama öncesi bölgeye lokal anestezik krem sürülür. İşlem sıklıkla ağrısızdır. Hafif yanma ve kaşınma olabilir. Uygulama sonrası bir kaç gün güneşten korumak gerekir.

Saç dökülmesini engelleme de ve yeni saç köklerini uyarmada da etkili yöntemlerden birisidir.  Dökülmenin şiddetine göre daha sık aralıklarla daha fazla seans uygulanabilir. Derma roller, dermapen veya prp tedavileri ile beraber uygulanabilir.

Mezoterapi