Göz Kapağı Estetiği

Yaşlanmayla birlikte üst ve alt göz kapağında deri fazlalıkları, torbalanmalar oluşabilir. Bu durum sizi iyi bir gece uykusundan sonra bile daha yaşlı gösterebilir. Fazla derilerin uzaklaştırılması, torbalanmaların giderilmesi ile daha genç bir görünüm sağlanabilir. Göz etrafındaki problemlerin giderilmesi hastanın göz ve etrafındaki dokularını rahatlatır ve makyaj kolaylığı da sağlar.

Problem her iki kapaktaysa iki kapak bir arada düzeltilebilir, eğer tek kapakta problem varsa düzeltme ayrı ayrı da yapılabilir. Ameliyat öncesinde kapakların muayenesi yapılıp ona göre karar verilmelidir. Ameliyat yapılacak işlemin ne olduğuna göre, uygun şartlarda lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Sadece tek kapak bölgesi ameliyatları için sıklıkla lokal anestezi yeterli olmaktadır.

Göz kapağı estetiği ameliyatı üst kapaklar için yaklaşık 45 dk-1 saat alt ve üst kapaklar için ise 2 saat kadar sürmektedir. Dikiş izleri üst kapakta katlanma bölgesine alt kapakta ise kirpiklerin hemen kenarına yerleştirilir. Sıklıkla belirgin iz problem yaşanmaz

Ameliyat sonrası sadece pansuman yapılır ve göz kremleri uygulanır. Morarma ve şişme olması normaldir. Buz uygulaması ile morarma ve şişme azaltılabilir. Sıklıkla kendiliğinden eriyebilen gömülü dikişler kullanılır ama eğer o şekilde karar verilmediyse dikişler 1 hafta sonra alınır.

Göz kapağı estetiği öncesi ve sonrası kişiye özel ve memnuniyet oranı yüksek bir ameliyattır. Ayrıca orta yüz estetiği alın estetiği, yağ enjeksiyonu gibi ameliyatlarla birlikte sıklıkla uygulanır. Kişiye özel olduğu için farklı oranlarda riskler barındırır. Ameliyat öncesinde risklerin konuşulup bireysel karar verilmesi gerekir.