Burun Estetiği

Rinoplasti Burun Estetiği Ameliyatı

Ülkemizde en sık talep gören ve uygulanan ameliyatlardan birisi burun estetiği ameliyatıdır. Rinoplasti de denen bu ameliyatla kişinin anatomik yapısına göre daha güzel görünümlü bir burun elde etmek amaçlanır. Herkesin burnu ve yüz yapısı farklı olduğu için kişiye özel olarak planlama yapılmalı ve özel istekler de dikkate alınmalıdır. Eğer hastanın burundan nefes alması ile ilgili problemleri de varsa, nefes almayı etkileyecek burun içi kusurlar da aynı ameliyatla düzeltilebilir

Sık Sorulan Sorular & Burun Estetiği Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Burun estetiği ameliyatı kaç saat sürer?

Ameliyatın süresi burunda olan sorunlarla ilişkilidir. Ortalama 90-120 dakika sürmektedir. Bu süre daha once burun ameliyatı geçirenlerde daha uzun olabilir.

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Burun ameliyatı mutlaka ameliyathane şartlarında ve genel anestezi altında yapılmalıdır.

Burun estetiği ameliyatı herkese yapılabilir mi?

Burun ameliyatı için sıklıkla burun kıkırdaklarının ve kemiklerinin gelişimini tamamladığı 18 yaş beklenir, Fakat ileri derecede problemli ve nefes alma sorunu olan kişilerde bu yaş sınırı daha erkene çekilebilir.

Psikiyatrik problem yaşayan ve algı bozukluğu olan kişilerde psikiyatri değerlendirmesi gerekebilir.

Burun estetiği ameliyatında kullanılan açık ve kapalı teknik ne demektir?

Açık teknikle yapılan burun ameliyatında burun deliklerinin arasında olan deri kısmı kesilerek burun içi yapılar tamamen ortaya konur. Kapalı teknikte ise bu kesi yapılmaz ve burun içi yapılara burun deliklerinden ulaşılır. Her iki tekniğin birbirine avantaj ve dezavantajları vardır. Cerrahın hakim olduğu teknik ve özenli yaklaşımla her iki teknikle de güzel sonuçlara ulaşmak mümkündür.

Ameliyat sırasında burnuma tampon konulacak mı? Tampon çekilirken ağrı olur mu ?

Klasik bez tampon uygulaması günümüzde çok nadiren kullanılmaktadır. Şimdilerde kolay yerleştirilip kolay çıkarılabilen katlanabilir silikon aparatlar kullanılmaktadır. Eğer hava yolu müdahalesi yapılmadıysa bu aparatlar kullanılmayabilir

Burun estetiği sonrası morluk ve şişlik olur mu?

Burun ameliyatında sıklıkla kemik ve kıkırdak yapılara şekil verildiği için morluk ve şişlik olabilir.  Fakat ameliyat içinde sonrasında yapılan bazı uygulamalar ile morluk ve şişlik azaltılabilir.

Burun estetiği ameliyatı iyileşme süresi nasıldır? Burun estetiği ameliyatı sonrası ne zaman işe başlayabilirim?

Ameliyat sonrası gündelik hayata dönüş yaklaşık 2 gün işe başlama ise çalışılan işe gore 1 hafta 10 gün sürebilir.

Burnumun ameliyat sonrasında nasıl olacağını nerden bilebilirim?

Ameliyat sonrası burun görünümünü öngörmek için çeşitli farklı bilgisayar programlarından faydalanılabilir.  Ayrıca daha once yapılmış olan hastaların öncesi sonrası fotoğrafları ile doktorunuza nasıl bir burun istediğinizi anlatabilirsiniz.

Ameliyattan çıkınca burnumda alçı olacak mı?

Burun ameliyatında eğer burun kemiklerine müdahale yapılmışsa bu yapıları korumak ve şekillendirmek amacıyla klasik alçı veya termoplastik ateller kullanılabilir. bu ateller sıklıkla 1 hafta sonra çıkartılır.

Alçı çıkarıldıktan sonra nelere dikkat etmeliyim?

Alçı çıkarıldıktan sonra genel burun şekli belli olur, hastanın burnunu darbelerden koruması beklenir. Yapılacak masajla şişliğin azaltılması hedeflenir.

Ne zaman banyo yapabilirim?

Ameliyattan sonraki günden itibaren banyo yapılabilir sadece alçının gevşememesi için buruna su değmemelidir. Bu amaçla saçlar arkaya doğru atılarak yıkanabilir. Alçı çıkarıldıktan sonra buruna dikkat edilerek tüm vücut banyosu yapılabilir.

Gözlük kullanımına ne zaman başlayabilirim?

Ameliyat sonrası kemik yapılar iyileşene ve şişlik azalana kadar gözlük kullanımına dikkat etmek gerekir. Uzun sureli gözlük kullanımı şiş olan deri dokularına zarar verip kemikte eğilmeye neden olabilir. 6-8 hafta sonra kullanım daha da kolaylaşır.

Burun estetiği ameliyatı ücreti neye gore belirlenir?

Ameliyat için ödenecek miktar hastanın burun yapısına, yapılacak müdahalelerin miktarına, ameliyat için seçilen hastaneye ve ameliyat sonrası hastanede kalış süresine gore belirlenir