Jinekomasti Ameliyatı

Erkeklerde meme dokusunun aşırı gelişmesine ve kadın memesi benzeri görünüme yaklaşmasına jinekomasti denir. Önemli bir fiziksel sorundur. Kıyafetlerden belli olacak kadar büyümesi kişiyi psikolojik olarak rahatsız edebilir. Ergenlikte, yaşlılıkta olabildiği gibi ilaç kullanımı, hormonal hastalıklar gibi birçok nedenle de jinekomasti olabilir. Ergenlikte olanlar zamanla gerileyebilir. Bir hastalığa bağlı gelişen jinekomastilerde altında yatan neden tedavi edilse bile durum kalıcı olabilir.

Hastalarda meme büyüklüğünün normal boyutlara getirilmesi gereklidir. Bu nedenle öncelikle memede miktarı artan dokunun hangisi olduğunu tespit etmek gerekir. Hem meme dokusu hem de yağ dokusu artışı olabilir. Her ikisi de bir arada artabilir. Gerekirse ultrasonografi ile bu durum tespit edilmelidir.

Meme dokusunun artışında bu dokunun cerrahi olarak çıkarılması gerekirken yağ dokusu artışında liposuction yapılabilir. Lazer liposuction son zamanlarda popüler olan bir tekniktir. Bu yöntemle hem yağ dokusu daha kolayca eritilirken hem de genişlemiş olan cildin toparlanmasına yardımcı olunmaktadır. Bazı ileri vakalarda bazen meme üzerindeki deri dokusunun da çıkarılması gerekebilir. Jinekomasti ameliyatının fiyatları kullanılacak tekniğe gore değişmektedir.

Ameliyat genel anestezi altında uygulanır. Meme büyüklüğüne göre ortalama 1,5 saat kadar sürmektedir. Ameliyat sonrası meme dokusunun şekillenmesi amacıyla korse kullanılmalıdır.