Kadınlarda Genital Bölge Estetiği

Kadınlarda genital bölge estetiğine farklı nedenlerle ihtiyaç duyulabilir. Bazen dış genital organlar yapısal olarak aşırı gelişmiş veya az gelişmiş olacağı gibi bazen de yaşla beraber destek dokuların azalması ile hacimi azalmış sarkma olmuş olabilir. Bir diger problemde özellikle doğumlardan sonra oluşan aşırı esnemelerdir.

Genital bölge estetik ameliyatı denince akla gelenler:

  1. Labioplasti (genital bölge iç dudak estetiği)
  2. Yağ enjeksiyonu (dış dudakların estetiği)
  3. Vajinoplasti (iç hazne ve giriş daraltılması )
  4. Kızlık zarı onarımı (hymenoplasti) gelmektedir

Labioplasti de özellikle mayo ve bikiniden belli olan, cinsel kimlik olarak güvensizlik oluşturan iç dudaklar olması gereken şekle getirilir. Işlem lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilir. Dikişler kendiliğinden eriyen dikişlerdir. Ameliyat sonrası bölgenin bakımı yapılmalı ve cinsel perhiz uygulanmalıdır.

Yaşa bağlı olan dış dudak sarkmalarında hastanın durumuna göre dış dudaklar cerrahi olarak daha dolgun ve genç hale getirilebilinir. Vücudun başka bir yerinden alınan yağ dokusu bölgeye transfer edilir. Bazen hazır dolgu maddeleri de kullanılabilir.

Sıklıkla vajinal (normal ) doğum sonrası oluşan giriş bölgesi esneklikleri doğum sırasında yapılan, epizyotomi denilen kesilerin uygun onarılmamasına çok sayıda doğuma veya yapısal durumlara bağlı olabilir. Hastanın durumuna göre bu bölge daraltılarak cinsel özgüven arttırılabilir. Bu ameliyat sonrasında da bir sure cinsel perhiz yapılmalıdır.

Kızlık zarı onarımı hassas bir konudur ve hasta ve yakınlarıyla beraber durum değerlendirilmelidir. Kızlık zarı her hastada onarılamayabilir. Kızlık zarı kalıntılarının kaybolmamış olması gerekir.

Genital bölge estetiğinde bölgede enfeksiyon gelişmemesi amacıyla ameliyat sonrasında itinalı bir şekilde bakılması gerekir. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi detaylı muayene ve hasta bazlı karar verilmesi önemlidir.

Vajina estetiği fiyatları yapılacak ameliyatların ne olduğuna göre değişir.