Meme Küçültme

Kadınlarda meme dokusunun normalden büyük olması, estetik açıdan olduğu kadar bel ve sırt ağrısına ve duruş bozukluklarına sebep olması açısından önemli bir sağlık problem oluşturabilmektedir. Ergenlik döneminde büyümeye başlayan meme dokusu ailesel yatkınlığı olan kişilerde, hormonal değişikliklerde, fazla kilo alımı sonrası normalden daha büyük hale gelebilir. Sonuçta vücut ağırlık merkezinin öne doğru yer değiştirmesi sebebi ile sırt ,bel, ve boyun bölgesindek ağrıya veya birbirine temas ettikleri bölgelerde sürtünmeye bağlı pişik, kızarıklık veya iltihaplanmalara sebep olabilir.  Kimi insanlarda büyük memeleri gizlemeye yönelik kambur görünüş gelişebilir ki, bu durum kişinin büyük göğüslerinden psikolojik olarak ne denli etkilendiğini göstermektedir. İstediği kıyafetleri bulamamak, özgürce spor yapamamak da yine normalden iri memelere sahip olan kadınların yaşadığı problemlerdendir.

Meme küçültme operasyonu tek başına yapılabildiği gibi genellikle dikleştirme operasyonu il eberaber yapılmaktadır. Memenin tipine gore uygun küçük bir kesi yerinden meme içindeki dokunun gerekli kısmı ve fazla cilt dokusu çıkarılarak meme ucu arzu edilen bölgeye taşınır. Operasyon yaklaşık 2-3 saat süremekte ve genel anestezi altında yapılmaktadır. Aynı gün taburculuk yapılabildiği gibi bir gece yatış da önerilebilir.

Hastaların çok önemli bir kısmı ertesi günden itibaren ev içinde işlerini halledebilir ve 3-4 gün içinde sosyal yaşamlarına dönebilmektedirler.

Eğer siz de meme küçültme operasyonu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.